Ida-Virumaa on üks omapärane koht ühel olulisel põhjusel: see on enamike eestlaste poolt natuke tahaplaanile jäetud. Selle taga peitub vananenud uskumus ja meediast kuuldud koledad lood, mis on jätnud mulje nagu Ida-Virumaa tähendaks mingit utoopilist paika, kuhu ühelgi eestlasel asja pole tulla.

Tegelikult pulbitseb Ida-Virumaa iga rajoon elust ja arengust – aasta-aastalt muutuvad linnad aina kaunimateks ning erinevad elamused on võrdväärsed iga teise maakonnaga.

Siinkohal toome välja mõned lahedad paigad, mida tasuks kindlasti külastada – võid olla südamest üllatunud, kuna need paigad jätavad lausa mulje nagu oleksid reisinud välismaale.

1. Kiviõli Seikluskeskus

Kiviõlis asub üks ütlemata omapärane kogemus: seikluspark, mis asub vanal tuhamäel. Tänaseks on kasvanud Seikluskeskusest üks Eesti suurimaid, kus toimub muuhulgas ka suurejooneline motofestival. Sellele lisaks saab mängida seal disc-golfi, suusatada, sõita lumelauaga ja lihtsalt seigelda.

Lisaks põnevatele kogemustele on Kiviõli Seikluskeskuses täiesti hingematvad vaated. Unusta Munamägi, kuna Kiviõli on veelgi lahedam!

2. Narva-Jõesuu rand

Kas teadsid, et Narva-Jõesuus asub tegelikult Eesti kõike pikem rand? Paljud eestlased kasvavad üles teadmisega, et Pärnus on parim rand, kuid nende üllatuseks on Narva-Jõesuu rand veelgi lahedam. Rannajoon kulgeb suisa 7.5 km ulatuses ning sealne vesi on ka hinnatud kõige kõrgema kvaliteedi tähisega.

Narva-Jõesuu rand on varustatud kõige vajalikuga, alates atraktsioonidest kuni kabiinide ja väliduššideni. Paik on nüüdseks tuntud surfarite hulgas, kuid ilusa suveilmaga võib rannas ka niisama peesitada ja vahepeal lõunatada ranna ääres asuvates toitlustuskohtades. Igal juhul on kogemus tore!

3. Aidu karjäär

See on paik, millest enamus inimesi pole mitte kunagi kuulnud. Aidu külas asub Enefiti vana karjäär ning tipptasemel veespordikeskus. Suletud karjäärialale loodi sõudekanal ning üheskoos sellega kavandati ka vinge veespordikeskus, mis on üks Aidu küla olulisi tõmbenumbreid.

Aidu karjääris saab lisaks veespordile või niisama matkamisele ette võtta ka muud huvitavat. Näiteks korraldatakse karjääris maasturisõitu ja off-road retkesid, kuna karjääri piirkonnas on väga nõudlik maastik – pooleldi metsaga kaetud, pooleldi paekiviga kaetud. Lisades sinna juurde ka karjäärikanjonid ja tehisjärved on tulemuseks utoopilisena mõjuv atmosfäär. See on ehtne safari!

4. Valaste juga

Valaste joast oleme ka varem siin lehel kirjutanud, kuid see on lihtsalt niivõrd kaunis paik, et seda peab ikka ja jälle meelde tuletama. Valaste külas asuv juga on mitte lihtsalt Eesti kõrgeim, vaid Baltikumi kõrgeim juga.

Valaste joa juures on ka mugav matkarada, mis viib sind otse mere äärde mööda kõrget keerdtreppi. Jalga saab puhata joa juures asuvas puhkekülas, kus on lõkkeplats, kohvik ja kämpingud.

Muideks, natuke Valastest läänepool Sakas asub teinegi kõrge juga – Kivisilla juga.

5. Oru loss

Kui tallinlastel on Kadrioru loss, siis Ida-Virulastel on Oru loss. See ei jää aga Tallinna omast sugugi maha!

Toilas asuv Oru loss on kaunis vaatamisväärsus pargi tõttu, mis on igal aastaajal hingematvalt ilus. Oru pargi ala on seejuures looduskaitse all, kuna see on ka ütlemata liigirikas. Vaid väike jalutuskäik pargis ja võid kohata mitmeid linnukesi või isegi jäneseid ringi hüppamas. Kes teab, mida salapärane lossipark võib endas sisaldada!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *